Charakterystyka rolnictwa ekologicznego
Wraz ze stale wzrastającą troską ludzi zarówno o swoje zdrowie, jak i o dobro naszej planety, rolnictwo ekologiczne jest jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Znane jest pod różnymi nazwami, między innymi organiczne czy biologiczne - ważniejsze od samego określenia są zasady, jakie wyznaje ten obszar rynku, opierający się przede wszystkim na produkcji w zgodzie z naturą i dbałością o dobrostan konsumentów. Wszystkie produkty wytwarzane ekologicznie powstają z naturalnych składników najwyższej jakości. Gospodarstwa ekologiczne są w dużej mierze samowystarczalne dzięki recyklingowi odpadów. Stosowane maszyny są energooszczędne,duży nacisk kładzie się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Taki sposób gospodarowania wymaga jednak wysiłku. Istotny jest fakt, że na określenie “gospodarstwo ekologiczne” jego właściciele muszą zapracować. Gospodarstwa rolne, ubiegające się o znakowanie swoich towarów certyfikowanym logo Euroliścia, minimum raz w roku muszą przejść restrykcyjne kontrole, które gwarantują przestrzeganie międzynarodowych standardów, wyznaczających chociażby metody ekologicznej uprawy roślin i hodowli zwierząt.
Ekologiczna uprawa roślin
W zasady działalności gospodarstw ekologicznych wpisuje się zakaz używania sztucznych nawozów i innych substancji służących do ochrony upraw, m.in herbicydów czy pestycydów. Co więcej, nie wykorzystuje się metod modyfikacji genetycznej, a dojrzewanie roślin odbywa się na słońcu. Zamiast monokultur stosuje się uprawy mozaikowe, co gwarantuje różnorodność zbiorów. Gospodarstwa i przetwórnie ekologiczne dbają także o to, aby produkcja nie zanieczyszczała środowiska. Stawiają na kultywacją lokalnych odmian owoców, warzyw i zbóż, w tym bogatych wartościowo zbóż pradawnych (m.in. orkisz czy samopsza). Zbiory, warunkowane sezonowością gatunków roślin, zapewniają produkcję towarów o najwyższych walorach smakowych i odżywczych.
Ekologiczna hodowla zwierząt
Dobrostan zwierząt i ich hodowla w zgodzie z naturą to jeden z priorytetów rolnictwa ekologicznego. Rolnicy troszczą się o najwyższą jakość warunków bytowych trzody, zaczynając od umożliwienia zwierzętom hodowlanym przebywania na świeżym powietrzu i wolnego chowu, aż po dostarczanie im jedynie naturalnego pożywienia, pozbawionego hormonów czy antybiotyków. Metody chowu ekologicznego pozwalają także w znaczny sposób ograniczyć ślad węglowy - przyczynimy się do tego również my, konsumenci, podejmując świadome wybory podczas zakupów. W Polsce duża część gospodarstw ekologicznych skupia się na hodowli ras rodzimych, chociażby złotnickiej czy puławskiej. Gwarantuje to podtrzymanie krajowych tradycji kulinarnych i produkcję wyrobów mięsnych najwyższej jakości.
Rolnictwo ekologiczne w Polsce
Sektor rolnictwa ekologicznego rozwija się w Polsce dynamicznie. Idzie to w parze ze stale wzrastającą świadomością konsumentów na temat ekologicznych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt. Coraz więcej z nas wybiera produkty naturalne, wysokiej jakości i oznaczone odpowiednimi certyfikatami - chociażby oficjalnym logo rolnictwa ekologicznego UE, czyli Euroliściem. Niemniej, nie dorównaliśmy jeszcze krajom Europy Zachodniej. O ile możemy pochwalić się pokaźną liczbą gospodarstw ekologicznych (w Polsce jest ich aż około 20 tysięcy!), to sytuacja przetwórni ekologicznych zdecydowanie wymaga poprawy, gdyż w naszym kraju działa ich jedynie około tysiąca. Co więcej, obecnie odsetek gospodarstw ekologicznych wynosi 3,4% ogólnej powierzchni krajowych gospodarstw rolnych - wciąż mamy tutaj pole do popisu.
Edukacja społeczeństwa na temat walorów rodzimych produktów wysokiej jakości, pochodzących z przetwórni ekologicznych, ma za zadanie przyczynić się do częstszego ich wybierania podczas codziennych zakupów spożywczych. Jest to jeden z najlepszych sposobów, w jaki każdy z nas może przyczynić się do rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego. Przeróżne inicjatywy pomagają wspierać rodzime gospodarstwa, chociażby oznaczanie artykułów logo “Produkt Polski”. Nasza kampania “Wybieram polskie eko” również ułatwia to zadanie - między innymi informujemy, w jaki sposób rozpoznać w sklepie produkt ekologiczny pochodzący z krajowych zasobów. Bycie ekologicznym konsumentem nie musi być trudne!
Podsumowując: dzięki temu, że już dziś zaczniesz wspierać krajowe rolnictwo ekologiczne, wybierając produkty spożywcze oznaczone logo Euroliścia i symbolem PL:
- w łatwy i smaczny sposób zadbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny, opierając dietę na naturalnych produktach wysokiej jakości (pamiętaj, że zdrowie zaczyna się na talerzu!),
- zadbasz o rozwój polskiej gospodarki,
- zatroszczysz się jednocześnie o dobrostan Twój i naszej planety.