Mięso wieprzowe, zaliczane obok wołowiny, koniny, baraniny czy mięsa kaczki do mięs czerwonych, jest stałym elementem polskiej kuchni. Tradycyjny schabowy razem z ziemniakami i mizerią gości na niedzielnych stołach u większości polskich rodzin. Jakie korzyści przynosi nam jedzenie wieprzowiny?
Wartości odżywcze wieprzowiny
Nieprzetworzona wieprzowina jest świetnym źródłem ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Dostarcza nam przede wszystkim pełnowartościowego białka, bardzo dobrze przyswajalnego i zawierającego pełen zestaw aminokwasów - zarówno tych endogennych, jak i egzogennych. Ponadto jest bogata w żelazo, które jest kluczowym mikroskładnikiem transportującym tlen z płuc do wszystkich tkanek naszego ciała. Żelazo zawarte w produktach odzwierzęcych, czyli żelazo hemowe, jest znacznie lepiej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo niehemowe, które znajdziemy w produktach roślinnych. Obecna w mięsie wieprzowym witamina B1 wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego, a witaminy B6 i B12 regulują produkcję czerwonych krwinek.
Jak często jeść wieprzowinę?
Dobrej jakości nieprzetworzone mięso wieprzowe, pochodzące z hodowli ekologicznych bez obaw może zagościć w naszej diecie 1-2 razy w tygodniu (łączna porcja 350-500 g na tydzień). Jego skład odżywczy jest znacznie korzystniejszy w porównaniu z artykułami przetworzonymi. Dodatkowo warto wybierać chude fragmenty wieprzowe, zawierające zdecydowanie mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Również przyrządzając mięso wieprzowe w odpowiedni sposób, możemy zmniejszyć ilość tłuszczów w spożywanych posiłkach. Dobrym pomysłem jest pieczenie, gotowanie lub duszenie mięsa z dodatkiem przypraw, ziół i ekologicznych warzyw. Chudą wieprzowinę można alternatywnie zastąpić innymi rodzajami mięsa czerwonego, a także mięsem białym, na przykład drobiowym lub cielęcym.
Wieprzowe rasy rodzime
Coraz więcej osób zainteresowanych jest kupnem żywności wysokiej jakości, co powoduje wzrost zainteresowania rodzimymi rasami wieprzowymi. Rasy rodzime to rasy o małym znaczeniu i lokalnej skali, które użytkowane są w jednym kraju lub obszarze geograficznym. Cechuje jest odporność na choroby i stres, świetne przystosowanie do życia w warunkach środowiskowych danego obszaru, a także niższe wymagania pokarmowe. Produkowane na znacznie mniejszą skalę w gospodarstwa rolnych i ekologicznych, rasy rodzime objęte są ochroną zasobów genetycznych, mającą w Polsce wieloletnią tradycję zachowania i zwiększenia liczebności populacji, a także dążenia do utrzymania jak największej zmienności genetycznej.
Zaletą mięsa ras rodzimych jest ich kruchość oraz bardzo dobry smak. Warto jest więc wybierać mięso pochodzące od świni ras puławskiej, złotnickiej pstrej i białej.
Wybieraj wieprzowinę ekologiczną
Od 2000 roku obserwuje się wzrost zainteresowania wieprzowiną ekologiczną. Cechą charakterystyczną mięsa ekologicznego jest jego wysoka jakość, wynikająca z różnic w hodowli zwierząt - zmienności gatunkowej, zróżnicowania pasz i sposobów prowadzenia uboju. Mięso z chowu ekologicznego ma mniejszą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i większą nienasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu z mięsem z chowu konwencjonalnego. Ekologiczne produkty mięsne wysokiej jakości znajdziemy w dobrych sklepach mięsnych i ze zdrową żywnością, a także zaopatrując się bezpośrednio w gospodarstwach ekologicznych.