24 - 11 - 2019

Czym są produkty ekologiczne i jak je rozpoznać?

Jakie pierwsze skojarzenie przychodzi Wam do głowy, kiedy myślicie o produkcie ekologicznym? “Przyjazny dla środowiska”? “Naturalny”? “Zielony”? Być może niektórzy z Was pomyślą także “droższy” lub “trudno dostępny”. Niezależnie od indywidualnych przekonań, statystyki pokazują, że coraz więcej polskich konsumentów stara się kupować produkty ekologiczne, a świadomość troski o dobro zarówno nasze, jak i naszej planety, nieustannie wzrasta. Opieranie swojej codziennej diety na ekologicznych składnikach wysokiej jakości to istotnie jedna z lepszych metod dbania o zdrowie w harmonii z naturą. 

Produkty ekologiczne już od samego początku są bowiem wytwarzane bez użycia sztucznych dodatków, chemicznych ulepszaczy czy modyfikacji genetycznych. Ich produkcja odbywa się w zgodzie z otoczeniem, maksymalizując możliwości, jakie daje nam przyroda - mowa tu między innymi o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii czy naturalnej paszy dla zwierząt hodowlanych. Wszystkie surowce używane do produkcji certyfikowanych artykułów ekologicznych są najwyższej jakości, co znacząco poprawia walory zdrowotne i smakowe przyrządzanych z nich potraw. Co więcej, działalność gospodarstw ekologicznych jest ściśle kontrolowana.

Produkty ekologiczne dbają o dobrostan zwierząt. Ekologiczne hodowle dbają o zapewnienie stadom jak najlepszych warunków, poczynając od naturalnych pasz i nieograniczonego dostępu do świeżego powietrza, kończąc na humanitarnych metodach chowu i uboju. Z kolei warunki hodowli w znaczący sposób wpływają na wysoką jakość i wartość odżywczą ekologicznych produktów odzwierzęcych.

Dostępność produktów ekologicznych rośnie z dnia na dzień. Znajdziemy je nie tylko w niemalże każdym większym markecie, ale także w coraz większej liczbie mniejszych sklepów osiedlowych. Co chwilę otwierają się również sklepy ze zdrową żywnością, w których nie brakuje klientów. W towary ekologiczne zaopatrzymy się także prosto u źródła, czyli odwiedzając gospodarstwa ekologiczne. To także świetna okazja, żeby zapoznać się z zasadami rolnictwa ekologicznego u źródła. 

Jak rozpoznać produkt ekologiczny?

Określenie “produkt ekologiczny” bywa jednak nadużywane. Warto mieć świadomość, że uzyskanie tego statusu wymaga od wytwórców ścisłej kontroli produkcji i podporządkowaniu się międzynarodowym standardom wprowadzonym przez Unię Europejską w celu unormowania rolnictwa ekologicznego. Sektor produkcji ekologicznej jest regulowany prawnie przez Unię Europejską. W związku z tym, aby być pewnym, że wybierany przez nas produkt rzeczywiście może być nazwany ekologicznym, poszukajmy na jego opakowaniu symbolu zielonego liścia - nazywanego także Euroliściem. 

Jego oficjalna wersja zawsze składa się z trzech elementów: logo, numeru jednostki certyfikującej oraz miejsca produkcji surowców. Euroliść jest umieszczony wyłącznie na tych artykułach, które spełniają oficjalne normy i posiadają unijny certyfikat rolnictwa ekologicznego. Producent ma prawo oznakować w ten sposób swoje towary, tylko jeśli co najmniej raz w roku pozytywnie przejdzie kontrolę jakości. Stwierdza ona, że wyroby danego przedsiębiorstwa są wytwarzane w sposób ekologiczny - według standardów chroniących środowisko, a także nie zawierają pozostałości sztucznych środków ochrony roślin ani GMO. 

Oprócz numeru jednostki certyfikującej, na logo znajduje się także informacja o pochodzeniu produktu. Wybierając towar z oznaczeniem PL macie pewność, że kupujecie produkty najwyższej jakości i wspieracie krajowe rolnictwo ekologiczne. Nie bez powodu nasza akcja nosi nazwę “Wybieram polskie eko”. Ten sektor polskiej gospodarki rozwija się dynamicznie, każdego dnia dostarczając do sklepów świeże, naturalne towary wysokiej jakości ze wszystkich podstawowych grup żywnościowych - produktów zbożowych, mięs wołowych i wieprzowych, owoców oraz warzyw. Polski urodzaj, o który dbają gospodarstwa ekologiczne, swobodnie pozwala na skomponowanie codziennej, zbilansowanej diety wyłącznie z krajowych, ekologicznych produktów. A kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że najpyszniejsze są właśnie polskie jabłka, a drugiego takiego chleba nie znajdziemy w żadnym innym kraju? 

Mamy nadzieję, że wiecie już, jak ważne jest wprowadzenie do codziennej diety krajowych produktów ekologicznych oraz w jaki sposób rozpoznać je w sklepie. Wysoka jakość, bogactwo składników odżywczych, walory smakowe, a to wszystko w zgodzie z naturą. Najlepiej dbać o ekologię metodą małych kroków - następnym razem, robiąc zakupy, postaraj się zapełnić swój koszyk produktami oznaczonymi zielonym logo, koniecznie z oznaczeniem PL!

Organizatorzy

Organizatorzy