24 - 11 - 2019

Jak kupować - Produkt Eko

Czym jest Euroliść?

Czy znacie charakterystyczne zielone logo z liściem widniejące na opakowaniach niektórych produktów spożywczych? A może niektóre z nich znajdują się już w Waszej kuchni? Jeśli tak, to gratulujemy - wzbogaciliście swoje zapasy o certyfikowane artykuły ekologiczne. Logo, którym oznaczone są ich etykiety, zwane jest Euroliściem. Jest to oficjalne logo Rolnictwa Ekologicznego Unii Europejskiej i świadczy o tym, że towar spełnia międzynarodowe normy regulujące sektor rolnictwa ekologicznego. Innymi słowy, nie zawiera on pozostałości środków ochrony roślin ani GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie). Co więcej, został wyprodukowany według standardów chroniących środowisko (m.in. jego uprawa nie zanieczyszcza otoczenia). 

Warto wiedzieć, że kupowanie produktów certyfikowanych ekologicznie jest jednym z łatwiejszych sposobów na dbanie zarówno o nasze  zdrowie, jak i dobro naszej planety. 

Co znajdziemy na oficjalnym logo produktu ekologicznego? 

Wybierając produkty ekologiczne, powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe ich oznaczenie. Samo określenie “eko” nie świadczy o wytworzeniu artykułu według standardów ekologicznych. Oficjalnym potwierdzeniem jest oryginalne logo UE, które składa się z trzech istotnych elementów:

  • zielono-białego znaku Euroliścia,
  • numeru jednostki certyfikującej (np. np. PL-EKO-07),
  • informacji o pochodzeniu produktu.

Według przepisów, znak Euroliścia musi być czytelny i nieusuwalny, umieszczony na opakowaniu w widocznym miejscu. Szczególnie zachęcamy do zwrócenia uwagi na ostatni podpunkt, czyli pochodzenie produktu. Wybierając artykuły, na których widnieje skrót PL, mamy pewność, że kupujemy polskie produkty najwyższej jakości i wspieramy krajowe rolnictwo ekologiczne. 

Kto może znakować swoje produkty logo Euroliścia? 

Czy wiecie, że gospodarstwa ekologiczne, które umieszczają zielone logo Rolnictwa Ekologicznego UE na swoich produktach, są dokładnie kontrolowane przynajmniej raz w roku? Zasady przyznawania certyfikatu przez Komisję Europejską są objęte szczegółowym rozporządzeniem, które zakazuje m.in. używania sztucznych substancji chroniących uprawy, chemicznych nawozów czy GMO. Dlatego wybierając w sklepach artykuły ze znakiem zielonego liścia, możemy mieć pewność, że ich produkcja odbywa się w zgodzie z naturą. Poza rezygnacją z chemicznych środków i GMO, wytwórcy produktów ekologicznych ze szczególną troską dbają także o takie aspekty, jak: 

  • wspomaganie biologicznej różnorodności,
  • wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i procesów uprawy zgodnych z naturą,
  • godne warunki hodowli, naturalny sposób żywienia i dobrostan zwierząt,
  • minimalizacja zanieczyszczeń środowiska.

Zapewnia to najwyższą jakość produktów rolnictwa ekologicznego.

Gdzie znajdziemy produkty ekologiczne?

Dostępność certyfikowanych produktów ekologicznych wzrasta bardzo dynamicznie w całej Polsce. Po przeczytaniu naszego artykułu domyślacie się już jednak, że nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wygląda na żywność ekologiczną, rzeczywiście nią jest. Jako przykład warto wspomnieć o produktach sprzedawanych na targach czy bazarkach - mimo, że nie można odmówić im świeżości i smaku, nie mamy gwarancji, że pochodzą one z gospodarstw ekologicznych. Gdzie w takim razie robić ekologiczne zakupy? Żywność znakowaną Euroliściem znajdziemy w wielu większych sklepach, zwłaszcza tych ze zdrową żywnością - stacjonarnych i internetowych. Możemy też zaopatrzyć się bezpośrednio u producentów, odwiedzając ich gospodarstwa. 

Niestety, dla wielu osób wyższa cena towarów ekologicznych wciąż stanowi przeszkodę. Warto mieć jednak świadomość, że wybierając polskie produkty ekologiczne, wspieramy ten sektor krajowej gospodarki, co przyniesie skutek również jeśli chodzi o obniżkę cen tych towarów. 

Najlepiej dbać o ekologię metodą małych kroków - następnym razem, robiąc zakupy, postaraj się zapełnić swój koszyk produktami oznaczonymi zielonym logo Euroliścia! 

Organizatorzy

Organizatorzy