24 - 11 - 2019

MIT - cukier w owocach

“Na diecie odchudzającej należy jeść tylko warzywa.”

“Cukier zawarty w owocach jest szkodliwy.”

Słyszałeś kiedyś takie twierdzenia? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: to nieprawda!

Powszechnie utrwalony w społeczeństwie mit wynika z wielu czynników. Cukier jawi nam się poprzez przekazy medialne jako “biała śmierć”, a koleżanki podpowiadają, by unikać go jak się da w codziennym życiu. Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem cywilizacji i zwiększaniem się dobrobytu w społecznościach pojawiła się próchnica, nieodłącznie związana ze spożywaniem słodyczy, a z czasem otyłość. Łatwo powiązać ze sobą te czynniki i wywnioskować, że cukier, a tym samym wszystko co słodkie, szkodzi. Czy aby tak jest na pewno?

Po pierwsze należy zauważyć, że to nie węglowodany powodują tycie, a ogólna nadwyżka kaloryczna spożywanych pokarmów. Bilans energetyczny zaburzamy nie tylko przyjmując zbyt dużą ilość cukrów, ale także tłuszczów czy białek! Dieta wysokobiałkowa, ograniczająca do minimum węglowodany, także może doprowadzić do wzrostu masy ciała. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, należy tak dopasować dietę, by dzienna ilość przyjmowanych kalorii była niższa, niż wynika z zapotrzebowania energetycznego danego organizmu. Ujemny bilans energetyczny nie może być jednak uzyskany poprzez wykluczanie tłuszczy i cukrów, ponieważ one także są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wybierając owoce na diecie odchudzającej, wybierz po prostu te, które cukrów mają mniej niż pozostałe np. jabłka, truskawki czy cytrusy. Kolorowe owoce to wspaniały dodatek urozmaicający wygląd talerza oraz świetna przekąska do pracy. 

Owoce są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, które wspierają metabolizm komórek zapobiegając ich przedwczesnemu starzeniu się. Składniki spożywane w owocach są nie tylko niezbędne do  prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale też łatwo przyswajalne.. Witaminy umożliwiają zachodzenie wielu reakcji, wpływają na skórę, włosy, paznokcie, funkcjonowanie mózgu czy prawidłowy rozwój dzieci.

Decydując się na włączenie węglowodanów do diety, zdecydowanie warto postawić na owoce. Oprócz bogactwa mikroelementów znajdziemy w nich błonnik. To dzięki niemu dłużej czujemy sytość, ponieważ pęczniejąc w jelitach sprawia, że uczucie głodu znika. Co więcej, błonnik sprawia, że cukier z owoców wchłania się wolniej, a więc mniej obciąża narządy odpowiedzialne za gospodarkę węglowodanową - trzustkę i wątrobę.

Wybieraj rozsądnie, sięgaj  po świeże owoce, te suszone mają mnóstwo kalorii.

Jeśli nadal masz wątpliwości spójrz na tabelę kaloryczności owoców w 100g:

arbuz 30kcal

truskawki - 32kcal

jabłka 52kcal

pomarańcza 47 kcal

Ale uwaga!

suszone śliwki 240kcal

suszone daktyle 277kcal

Organizatorzy

Organizatorzy