Jak często, zachowując zbilansowaną dietę, możemy uwzględnić w naszych posiłkach mięso wieprzowe? Wiele źródeł przestrzega nas przed jego spożywaniem, przede wszystkim w związku z dużą zawartością tłuszczów nasyconych i sztucznych dodatków. Mięso wieprzowe zalicza się do kategorii mięsa czerwonego, obok takich gatunków jak wołowina, konina, baranina czy mięso kaczki. Rzeczywiście, duża zawartość mięsa czerwonego w diecie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne (m.in. sercowo-naczyniowe, otyłość) i ogólne ryzyko zgonu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że badania naukowe zazwyczaj biorą pod uwagę całą kategorię mięsa wieprzowego, w tym jego przetworzone postacie, takie jak wędliny, parówki, bekon czy kiełbasy. Rzeczywiście, wymienione wyżej przetworzone produkty mięsne w większości zaliczają się do żywności konwencjonalnej. Oznacza to, że nie są produktami rolnictwa ekologicznego. Ich skład pozostawia wiele do życzenia - nie powinniśmy spożywać ich w nadmiarze chociażby ze względu na obfitość związków rakotwórczych (powstających m.in. podczas procesu wędzenia i konserwowania mięsa) i szkodliwych tłuszczów nasyconych. Co więcej, smak i aromat wieprzowych produktów przetworzonych nierzadko bywa wzbogacany przy użyciu sztucznych środków chemicznych, które mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na uwagę zwraca też fakt wysokiej zawartości soli w przetworzonej wieprzowinie, co zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe.
Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku wieprzowiny nieprzetworzonej. Dobrej jakości nieprzetworzone mięso wieprzowe, pochodzące z hodowli ekologicznych, bez obaw może zagościć w naszej diecie 1-2 razy w tygodniu (łączna porcja 350-500 g na tydzień). Jego skład odżywczy jest znacznie korzystniejszy w porównaniu z artykułami przetworzonymi. Dodatkowo warto wybierać chude fragmenty wieprzowe, zawierające zdecydowanie mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Również przyrządzając mięso wieprzowe w odpowiedni sposób możemy, zmniejszyć ilość tłuszczów w spożywanych posiłkach. Dobrym pomysłem jest pieczenie, gotowanie lub duszenie mięsa z dodatkiem przypraw, ziół i ekologicznych warzyw. Chudą wieprzowinę można alternatywnie zastąpić innymi rodzajami mięsa czerwonego, a także mięsem białym, na przykład drobiowym lub cielęcym.
Warto zwrócić uwagę na to, co kupujemy i gdzie zaopatrujemy się w wyroby mięsne. Najlepiej wybierać produkty wieprzowe z ras rodzimych, takich jak złotnicka pstra czy puławska. Dzięki przestrzeganiu zasad ekologicznej, regionalnej i bioróżnorodnej hodowli mięso z ras rodzimych cechuje wyjątkowo wysoka jakość. Nieprzetworzona wieprzowina z hodowli ekologicznych jest dobrym źródłem ważnych dla naszego organizmu makro- i mikroskładników, takich jak:
- Pełnowartościowe białko – jeden z podstawowych makroskładników, pełniący w naszym organizmie istotną rolę budulcową. Białko pochodzące z mięsa wieprzowego jest bardzo dobrze przyswajalne i zawiera komplet aminokwasów. Warto zaznaczyć, że chudsze fragmenty mięsa wieprzowego (np. schab) zawierają korzystniejszy stosunek białek do tłuszczy w porównaniu z częściami tłustszymi (np. podgardlem).
- Żelazo – mikroskładnik kluczowy dla transportu tlenu z płuc do wszystkich komórek naszego ciała. Żelazo zawarte w produktach odzwierzęcych, czyli żelazo hemowe, jest znacznie lepiej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo niehemowe, które znajdziemy w produktach roślinnych.
- Witamina B1 (tiamina) – dba o prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
- Witamina B12 – wspomaga pracę układu nerwowego i stymuluje przemiany metaboliczne.
- Cynk - istotny dla prawidłowej pracy układu odpornościowego, sercowo-naczyniowego, kostnego, wspiera przemianę materii.
Ekologiczne produkty mięsne wysokiej jakości znajdziemy w dobrych sklepach mięsnych i ze zdrową żywnością, a także zaopatrując się bezpośrednio w gospodarstwach ekologicznych. Wartość odżywcza mięsa zależy też od części zwierzęcia, z której pochodzi dany produkt. Kupując artykuły wieprzowe, warto wybrać chude części (np. schab) – zawiera mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a przy tym, odpowiednio przyrządzony, smakuje dużo lepiej!
Podsumowując: mięso wieprzowe może być bardzo wartościowym i smacznym uzupełnieniem naszej diety, aby jednak nie dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości szkodliwych tłuszczów nasyconych, cholesterolu i chemicznych ulepszaczy, należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- Wybierajmy nieprzetworzone produkty wieprzowe i zwróćmy uwagę na zaopatrywanie się w chude części mięsne – schab, polędwicę lub łopatkę.
- Kupowanie mięsa wieprzowego pochodzącego z hodowli ekologicznych (najlepiej z ras rodzimych) to gwarancja wysokiej jakości żywności przy jednoczesnej trosce o środowisko.
- Zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób przyrządzamy potrawy z wieprzowiną. Uduszenie mięsa zamiast usmażenia go może zmniejszyć kaloryczność nawet trzykrotnie!